Gość

Neurony lustrzane – zdolność do współodczuwania


» Artykuł z cyklu » Porady, wskazówki

Artykuł ma charakter edukacyjny i nie stanowi i nie zastępuje porady medycznej.

Giacomo Rizzolatti wraz ze swoją grupą badawczą odkryli tak zwane neurony lustrzane (zwane również mirror neurons). Komórki te są w stanie tak utrwalić w nas to, co zaobserwujemy u innego człowieka, że my sami możemy to odczuwać. Odkrycie neuronów lustrzanych (mirror neurons) stanowi przełom w dziedzinie neurobiologii i psychologii społecznej. Neurony lustrzane są specjalnym rodzajem neuronów, które są aktywowane zarówno podczas wykonywania określonych czynności, jak i obserwowania innych osób wykonujących te same czynności. Odkrycie to miało istotne konsekwencje dla zrozumienia zdolności społecznego uczenia się, empatii i interakcji międzyludzkich.

Neurony lustrzane – zdolność do współodczuwania

Współuczestnictwo w doświadczeniach innych: Neurony lustrzane umożliwiają nam "współuczestnictwo" w doświadczeniach innych ludzi poprzez aktywację tych samych obszarów mózgu, zarówno podczas naszego własnego działania, jak i obserwacji działań innych.
 
Społeczne uczenie się: Mechanizm działania neuronów lustrzanych umożliwia nam społeczne uczenie się przez obserwację i naśladowanie. To jest istotne w procesie przekazywania umiejętności i wiedzy w społeczeństwie.
 
Znaczenie dla empatii: Neurony lustrzane są również związane z zdolnością do empatii. Aktywacja tych neuronów podczas obserwacji cudzych emocji może przyczynić się do zrozumienia i współczucia.
 
Zastosowania w psychiatrii: Badania nad neuronami lustrzanymi są istotne w kontekście rozumienia zaburzeń społecznych, takich jak zaburzenia spektrum autyzmu, gdzie obserwuje się deficyty w zdolności do naśladowania i rozumienia działań innych ludzi.
 
Rola w kulturze i komunikacji: Neurony lustrzane mogą również odgrywać rolę w rozumieniu kulturowych norm i w procesie komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
 
Odkrycie neuronów lustrzanych podkreśla, jak bardzo nasze umysły są zintegrowane z otaczającym nas społeczeństwem. To również pomaga w zrozumieniu, dlaczego obserwacja i naśladowanie są fundamentalnymi elementami procesu uczenia się i funkcjonowania społecznego u ludzi.
 
Naukowcy w ramach eksperymentu odkryli, że neurony lustrzane mózgu przemawiają tylko wtedy, gdy zaobserwowana czynność jest wykonywana przez żywego osobnika tego samego gatunku we własnej osobie (kiedy temu samemu procesowi poddany zostanie instrument, neurony lustrzane nie wykazują żadnej reakcji).
 
Badacze w trakcie swoich przełomowych eksperymentów odkryli neurobiologiczną podstawę dla spostrzeżenia, że ludzkie przeżywanie, również uczenie się, potrzebuje więzów osobistych oraz że w efekcie końcowym nie przyniesie ono żadnego efektu, jeżeli w procesie wychowywania i zabawy z dziećmi, w czasie zajęć szkolnych z uczniami, w rodzinie, ale również w miejscu pracy będziemy coraz bardziej ograniczać bezpośrednie kontakty z innymi osobami. Jednym z najważniejszych odkryć w dziedzinie badań nad stresem, jest to, że dobre relacje międzyludzkie nie tylko będą odwzorowywane i zapisywane w mózgu, ale również, że stanowią one najbardziej skuteczne i zupełnie pozbawione skutków ubocznych lekarstwo na stres psychiczny i fizyczny. Stosunki międzyludzkie są medium, w którym poruszają się nie tylko nasze przeżycia duchowe, ale w którym utrzymane zostaje również nasze zdrowie fizyczne. Wszędzie tam, gdzie ograniczona zostaje liczba i jakość relacji z innymi ludźmi, wzrasta ryzyko rozwoju choroby.
 

W trakcie mojej praktyki jako bioenergoterapeuta zaobserwowałem to zjawisko już dawno. Pewne obszary naszego mózgu (mózg należy traktować jako złożony układ) wykazują aktywność w trakcie obrazowania myśli o sytuacjach przeżytych jak i możliwych do przeżycia. Mechanizmy zachodzące w obszarach naszej energetyki i biochemii mogą być zatem sterowane przez bodźce sytuacyjne jak i iluzoryczne. W pewnym stopniu można to zablokować jako negatywne skutki odwzorowania. Mówiąc prościej możemy "mniej wyraziście" przeżywać wyobrażenia.

Kamil Kuszewski

mistrz bioenergoterapii

Telefon / WhatsApp: 48 732 283 884

Jestem mistrzem bioenergoterapii, doświadczonym uzdrowicielem terapeutą, mistykiem, podpowiadam o sposobach świadomego życia, ale przede wszystkim jestem człowiekiem, który poświęcił się życiowej pasji, jaką jest pomoc ludziom w odzyskaniu zdrowia i szczęścia. Ukazuję świat z nowej perspektywy, zachęcając do zmiany, zaczynając od własnego małego kawałka świata. - sprawdź działania usdrawiające

Artykuły » Porady, wskazówkiSobota 9 grudnia 2023

pokaż wszystkie artykuły »

strzałka do góry
Zadzwoń
Ładuję stronę ...