Centrum Uzdrawiania Bioenergoterapia

Gość

Mentalny obraz może wywołać reakcje organizmu?


visibility 974 » Artykuł z cyklu » Porady, wskazówki

Artykuł ma charakter edukacyjny i nie stanowi i nie zastępuje porady medycznej.

Tak, mentalny obraz może wywołać reakcje w organizmie, co jest związane z tym, jak umysł i ciało są ze sobą powiązane.

Mentalny obraz może wywołać reakcje organizmu?

To, co myślimy i wyobrażamy sobie w naszym umyśle, może wpływać na nasze ciało i fizjologię. Ten związek jest znany jako "efekt umysł-ciało" lub "efekt psychofizjologiczny". Oto kilka przykładów, jak mentalne obrazy mogą wpływać na reakcje organizmu:

  1. Stres i reakcje emocjonalne: Wyobrażając sobie stresującą sytuację lub przeżycie, umysł może aktywować odpowiednie reakcje emocjonalne, takie jak lęk, napięcie czy strach. To z kolei może prowadzić do reakcji fizjologicznych, takich jak zwiększone tętno, szybszy oddech, zwiększone wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu) czy napięcie mięśni.

  2. Relaksacja: Wyobrażanie sobie spokojnego i relaksującego miejsca lub sytuacji może pomóc w obniżeniu poziomu stresu i napięcia. To może prowadzić do spadku aktywności układu nerwowego współczulnego (odpowiedzialnego za reakcje "walka lub ucieczka") i zwiększenia aktywności układu nerwowego przywspółczulnego (odpowiedzialnego za odpoczynek i regenerację).

  3. Efekt placebo: Badania pokazują, że wyobrażanie sobie, że się przyjmuje lek lub poddaje pewnej terapii, może wywołać realne reakcje fizjologiczne, nawet jeśli leku lub terapii nie stosowano. To pokazuje, jak umysł może wpływać na funkcjonowanie ciała.

  4. Poprawa osiągnięć sportowych: Wyobrażanie sobie wykonywania skomplikowanego zadania, takiego jak rzut w koszykówce czy wyścig samochodowy, może poprawić skuteczność wykonywania tego zadania w rzeczywistości. To zjawisko jest znane jako "wyobraźnia ruchowa".

  5. Reakcje emocjonalne na bodźce wizualne: Oglądanie obrazów lub wideo o określonym charakterze może wywoływać reakcje emocjonalne, takie jak radość, smutek czy strach, co może wpłynąć na stan emocjonalny i nawet poziom hormonów.

Wszystkie te przykłady ilustrują, jak silne jest powiązanie między umysłem a ciałem. Wyobraźnia może działać jako narzędzie wpływające na naszą psychologię i fizjologię, co jest istotne w kontekście zarówno zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Kamil Kuszewski

mistrz bioenergoterapii

Telefon / WhatsApp: 48 732 283 884

Jestem mistrzem bioenergoterapii, doświadczonym uzdrowicielem terapeutą, mistykiem, podpowiadam o sposobach świadomego życia, ale przede wszystkim jestem człowiekiem, który poświęcił się życiowej pasji, jaką jest pomoc ludziom w odzyskaniu zdrowia i szczęścia. Ukazuję świat z nowej perspektywy, zachęcając do zmiany, zaczynając od własnego małego kawałka świata. - sprawdź działania uzdrawiające

Artykuły » Porady, wskazówkiCzwartek 10 sierpnia 2023

pokaż wszystkie artykuły »

0.016463 sec

strzałka do góry
Zadzwoń
Ładuję stronę ...