Gość

Niedobór białek


» Artykuł z cyklu » Zdrowie na talerzu

Artykuł ma charakter edukacyjny i nie stanowi i nie zastępuje porady medycznej.

Potrzeba wypełnienia luki białkowej. To, co powszechnie uchodzi za niedobór białka, jest po prostu niedożywieniem, czyli brakiem wszystkich składników odżywczych. Skoro tylko po zastosowaniu niemalże wszelkich tradycyjnych diet zostanie dostarczona odpowiednia porcja kalorii, znika niedobór białka.

Niedobór białek

Niedobór białka może występować u ludzi spożywających wystarczającą ilość kalorii. Przykładem mogą być alkoholicy z uszkodzoną wątrobą, młode, przeczulone na punkcie swojej wagi kobiety, osoby odżywiające się ciastkami, cukierkami i słodzonymi napojami, ściśli frutarianie oraz weganie, którzy:

  1. nie przeżuwają wystarczająco dobrze pokarmów (jedzący mięso nie mają tego problemu, ponieważ proteiny z mięsa są przyswajane bez względu na to, czy są przeżute, czy nie),
  2. rzadko jedzą ziarna, rośliny strączkowe, orzechy czy nasiona,
  3. bardzo się przejadają,
  4. spożywają dużą ilość wysoko przetworzonych słodyczy i bezwartościowych produktów.

Na ryzyko niedoboru białka narażone są też dzieci na ściśle wegetariańskiej diecie, które zostały wcześnie odstawione od piersi, a nie przyjmują produktów mlecznych i podawane im pożywienie nie jest ani dobrze przez nie przeżuwane, ani odpowiednio przygotowane (żywność dla małych dzieci powinna być przetarta albo zmielona).

Oznaki niedoboru białka

Prawdziwy niedobór białka objawia się na wielu poziomach rozwoju i funkcjonowania organizmu:

  • Tkanki ciała ulegają stopniowemu osłabieniu i zanikowi. Skutkiem tego są hemoroidy, słabość mięśni i paznokci, utrata włosów, powolne gojenie się ran i ogólnie brak sił i energii.
  • Słabnie zdolność koncentracji i równowaga emocjonalna.
  • Zakłócone zostają reakcje systemu odpornościowego, co prowadzi do alergii i infekcji.

Poniższe rady są przeznaczone nie tylko dla osób, które cierpią na niedobór białka, lecz także dla każdego, kto chce, żeby spożywane białka były lepiej wykorzystane przez organizm.

Poprawa wykorzystania białek.

Wskazówki te oparte są na związkach pomiędzy narządami wewnętrznymi a emocjami, tak jak opisuje się je w tradycyjnej medycynie chińskiej. Wzmacnianie funkcji trawiennych trzustki i wątroby zostało tu powiązane z przeprowadzeniem następujących zmian w nastawieniu umysłu i stylu życia:

  1. Zharmonizuj czas pracy; odpoczywaj, kiedy jesteś zmęczony; ćwicz regularnie.
  2. Unikaj trudnych i stresujących sytuacji.
  3. Rób jedną rzecz na raz, z zachowaniem pełnej uwagi.

Unikaj wszelkich używek i rafinowanego pożywienia. Szczególnie szkodliwy jest rafinowany cukier. Zrezygnuj także z nadmiaru skoncentrowanych słodzików i kawy. Jeśli masz znaczny niedobór białka, ogranicz spożywanie owoców.

Starannie przeżuwaj jedzenie.

Duże ilości wysokobiałkowego pożywienia nie zawsze mają dobre działanie. Korzystniej jest przyjmować mniejsze ilości białka, za to regularnie.

Komentarze i przypisy


Kamil Kuszewski

mistrz bioenergoterapii

Telefon / WhatsApp: 48 732 283 884

Jestem mistrzem bioenergoterapii, doświadczonym uzdrowicielem terapeutą, mistykiem, podpowiadam o sposobach świadomego życia, ale przede wszystkim jestem człowiekiem, który poświęcił się życiowej pasji, jaką jest pomoc ludziom w odzyskaniu zdrowia i szczęścia. Ukazuję świat z nowej perspektywy, zachęcając do zmiany, zaczynając od własnego małego kawałka świata. - sprawdź działania usdrawiające

Artykuły » Zdrowie na talerzuŚroda 22 marca 2023

pokaż wszystkie artykuły »

strzałka do góry
Zadzwoń
Ładuję stronę ...