Gość

Choroby metaboliczne


» Artykuł z cyklu » Porady, wskazówki

Artykuł mają charakter edukacyjny i nie stanowi i nie zastępuje porady medycznej.

Choroby metaboliczne to pojęcie bardzo szerokie – niektóre z nich mogą nieść śmiertelne zagrożenie, inne zaś pozwalają funkcjonować zupełnie normalnie (pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarskich). Różne są także przyczyny i strategie leczenia chorób metabolicznych.

Metabolizm jest ściśle powiązany z odżywianiem i dostępnością składników odżywczych. Bioenergetyka to termin opisujący biochemiczne lub metaboliczne szlaki, dzięki którym komórka ostatecznie pozyskuje energię. Tworzenie energii jest jednym z istotnych składników metabolizmu.

Działania uzdrawiające
Niewidoczna przyczyna - widoczne zmiany

Uzdrawianie jest skuteczne w wielu obszarach


Wszystko jest wibracją – również to, co spożywamy na co dzień. Jedzenie to nie tylko wartości odżywcze i energia potrzebna do podtrzymania funkcji życiowych i aktywności. To co trafia na nasz stół każdego dnia ma bezpośredni wpływ na naszą energetykę.

Metabolizm obejmuje bardzo skomplikowane procesy biochemiczne dzięki którym nasz organizm przyswaja substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zdarza się jednak, że procesy zachodzące w organizmie przebiegają w sposób wadliwy. Procesy metaboliczne umożliwiają dostarczanie "paliwa" wszystkim komórkom naszego ciała. Dzięki temu są one zdolne do pełnienia funkcji życiowych. Niektóre grupy reakcji metabolicznych są natomiast odpowiedzialne za usuwanie z naszego organizmu szkodliwych lub niebezpiecznych substancji.

Odżywianie jest kluczem do metabolizmu. Ścieżki metabolizmu opierają się na składnikach odżywczych, które rozkładają w celu wytworzenia energii. Ta energia z kolei jest potrzebna organizmowi do syntezy cząsteczek, takich jak nowe białka i kwasy nukleinowe (DNA, RNA).

Składniki odżywcze w odniesieniu do metabolizmu obejmują takie czynniki, jak zapotrzebowanie organizmu na różne substancje, indywidualne funkcje organizmu, potrzebna ilość i poziom, poniżej którego następuje zły stan zdrowia.

Niezbędne składniki odżywcze dostarczają energii (kalorii) i dostarczają niezbędnych substancji chemicznych, których organizm sam nie jest w stanie zsyntetyzować. Pokarm dostarcza różnorodnych substancji, które są niezbędne do budowy, utrzymania i naprawy tkanek organizmu oraz do sprawnego funkcjonowania organizmu.

Dieta potrzebuje niezbędnych składników odżywczych, takich jak węgiel, wodór, tlen, azot, fosfor, siarka i około 20 innych pierwiastków nieorganicznych. Główne elementy dostarczane są w węglowodanach, lipidach i białku. Ponadto niezbędne są witaminy, minerały i woda.

Szlaki metaboliczne organizmu człowieka dzielimy na dwie zasadnicze grupy: kataboliczne oraz anaboliczne.

Katabolizm to ogół przemian, mających na celu rozkład złożonych substancji chemicznych. Efektem reakcji katabolicznych jest uzyskanie cząsteczek o mniejszych rozmiarach; dodatkowo w trakcie ich powstawania wytwarzana jest energia.

Typowym przykładem procesu katabolicznego w naszym organizmie jest trawienie. Spożywane przez nas pokarmy składają się z dużych cząsteczek chemicznych, niemożliwych do przyswojenia przez komórki. Istotą procesu trawienia jest ich przekształcenie do niewielkich, łatwo przyswajalnych rozmiarów. Proces trawienia dostarcza nam również energię, niezbędną do codziennego funkcjonowania.

Reakcje anaboliczne działają w sposób odwrotny: ich celem jest zbudowanie złożonych związków chemicznych. Substancje budulcowe to natomiast cząsteczki o mniejszych rozmiarach. Anabolizm umożliwia wzrost i rozwój tkanek naszego organizmu.

Jak nietrudno się domyślić, w przeciwieństwie do katabolizmu, anabolizm jest procesem pochłaniającym energię.

 • Katabolizm – rozpad cząsteczek w celu uzyskania energii
 • Anabolizm – synteza wszystkich związków potrzebnych komórkom

Reakcje metaboliczne zachodzące w naszym organizmie są wzajemnie powiązane. Większość z nich łączy się w szlaki przemian, przebiegające sekwencyjnie. Produkty jednych reakcji są włączane w kolejne procesy.

Metabolizm dotyczy wszystkich tkanek naszego organizmu: niektóre z nich są bardziej aktywne metabolicznie (np. tkanka nerwowa, mięśniowa), a inne nieco mniej (np. skóra). Nie ma jednak tkanki, która nie brałaby żadnego udziału w procesach metabolicznych. Nawet pozornie „nieaktywna” tkanka kostna nieustannie udziela się w metabolizmie wapniowo-fosforanowym naszego organizmu.

Aby zrozumieć istotę choroby metabolicznej, musimy przypomnieć sobie podstawowy schemat reakcji chemicznej. Jej istotą jest przekształcenie wyjściowej substancji (substratu) w inną substancję (produkt). Reakcje chemiczne w naszym organizmie zwykle zachodzą przy udziale enzymów. Są to cząsteczki ułatwiające i przyspieszające przebieg reakcji.

Choroby metaboliczne wiążą się z zaburzeniami różnych etapów szlaków metabolicznych. Brak zachodzenia niektórych reakcji chemicznych (np. wskutek niedoboru określonego enzymu) skutkuje brakiem powstawania produktu danej reakcji. Jednocześnie może dojść do nadmiernego gromadzenia się produktu wyjściowego (substratu), ponieważ zahamowane będzie jego dalsze przekształcanie.

Ze względu na wzajemne powiązania między reakcjami metabolicznymi, zaburzenie jednej przemiany zwykle pociąga za sobą kolejne defekty. Z tego powodu nawet pozornie nieistotne błędy metabolizmu (np. brak jednego enzymu) mogą zmieniać funkcjonowanie wielu szlaków metabolicznych.

Choroba metaboliczna rzadko kiedy ma charakter "punktowy" - jej konsekwencje zwykle wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Węglowodany w metabolizmie

Żywność dostarcza węglowodany w trzech postaciach: skrobi, cukru i celulozy (błonnika). Skrobie i cukry są głównymi i podstawowymi źródłami energii dla ludzi. Błonnik przyczynia się do zwiększenia masy w diecie.

Tkanki ciała są zależne od glukozy we wszystkich czynnościach. Węglowodany i cukry dostarczają glukozę poprzez trawienie lub metabolizm.

Większość ludzi spożywa około połowy swojej diety w postaci węglowodanów. Pochodzi z żywności, takiej jak ryż, pszenica, chleb, ziemniaki i makaron.

Białka w metabolizmie

Białka są głównymi budulcami tkanek w organizmie. Są częścią każdej komórki w ciele. Białka pomagają w budowie i funkcjach komórek, tworzeniu hemoglobiny do przenoszenia tlenu, enzymów do przeprowadzania reakcji życiowych i niezliczonych innych funkcji w ciele. Białka są również niezbędne w dostarczaniu azotu do materiału genetycznego DNA i RNA oraz produkcji energii.

Białka są niezbędne do odżywiania, ponieważ zawierają aminokwasy. Spośród 20 lub więcej aminokwasów organizm ludzki nie jest w stanie syntetyzować 8, a te nazywane są aminokwasami egzogennymi.

Do niezbędnych aminokwasów należą:

 • Lizyna
 • Tryptofan
 • Metionina
 • Leucyna
 • Izoleucyna
 • Fenyloalanina
 • Walina
 • Treonina

Żywność o najwyższej jakości białka to jajka, mleko, soja, mięso, warzywa i zboża.

Tłuszcz w metabolizmie

Tłuszcze to skoncentrowane źródła energii. Wytwarzają dwa razy więcej energii niż węglowodany lub białko w przeliczeniu na wagę.

Funkcje tłuszczów obejmują:

 • Pomoc w tworzeniu struktury komórkowej;
 • Tworzenie poduszki ochronnej i izolacji wokół ważnych narządów;
 • Wspomaganie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
 • Zapewnienie rezerwowego magazynu energii

Niezbędne kwasy tłuszczowe obejmują nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, linolenowy i arachidonowy. Należy je przyjmować w diecie.

Minerały i witaminy w metabolizmie

Minerały w żywności nie przyczyniają się bezpośrednio do zapotrzebowania na energię, ale są ważne jako regulatory organizmu i odgrywają rolę w szlakach metabolicznych organizmu. W ludzkim ciele znajduje się ponad 50 pierwiastków. Stwierdzono, że około 25 pierwiastków jest niezbędnych, co oznacza, że ​​niedobór wywołuje określone objawy niedoboru.

Do ważnych minerałów należą:

 • Wapń
 • Fosfor
 • Żelazo
 • Sód
 • Potas
 • Jony chlorkowe
 • Miedź
 • Kobalt
 • Mangan
 • Cynk
 • Magnez
 • Fluor
 • Jod

Witaminy są niezbędnymi związkami organicznymi, których organizm nie jest w stanie sam syntetyzować i dlatego muszą być obecne w diecie. Witaminy szczególnie ważne w metabolizmie to:

 • Witamina A
 • B2 (ryboflawina)
 • Niacyna lub kwas nikotynowy
 • Kwas pantotenowy


O chorobach inaczej!

Jaki może mieć wpływ silne oddziaływanie człowieka, poprzez wysyłanie nienawiści, zazdrości, czy innych negatywnych emocji w stronę drugiego człowieka? Czy wywołuje konkretne zaburzenia w naszej przestrzeni? Stwierdzenie jest jednoznaczne, to swoista bomba energetyczna niszcząca ciało i przestrzeń życiową. Zainfekowanie przestrzeni życiowej innymi istototami, istnieniami lub bytami, które korzystają z energetyki człowieka i przez swój wrogi stosunek doprowadzają go do ruiny energetycznej i egzystencjalnej. Bezpośrednie negatywne oddziaływanie na człowieka i jego energetykę przez siły, mające na celu modyfikacje myśli i emocji ludzkich i utrzymanie w nim niskowibracyjnych stanów, doprowadza do długotrwałych zmian. Silne oddziaływanie prowadzi do zman w ciele fizycznym (choroby) lub depresji, a nawet samobójstwa. Atakuje najczęściej organy ludzkie o podobnej wibracji, tworzące w szybkim czasie silne stany chorobowe, jak i zmiany nowotworowe. Medycyna w takim przypadku jest bezsilna, dopiero wykasowanie takiego stanu, pozwala na powrót do zdrowia.

Zastawy energetyczne – tam gdzie gdzie one występują, np. spowodowane przez nacieki, pasożyty – to w tym obszarze wzorce energetyczne organów nie pracują prawidłowo. Gdy jest 25% intensywności to może wywołać skutki po długim czasie, ale 45% już po 10 latach. Wymiana energii w komórkach nie przebiega prawidłowo i w tym obszarze organy zaczynają chorować. Nie usunięte zastawy prowadzą, więc do choroby.

Zakrzepy – gdy się czymś przejmujemy (to jest niestety nasza wina), ze stanów takich tworzą się zakrzepy, bloki emocjonalne, ktróre mają wpływ na nasz organizm. Z tego powodu powstają zaburzenia, ktrórymi medycyna nazywa chorobami, a które są niczym innym jak programami. W takim przypadku należy przywrócić pierwotny stan równowagi organizmu (homeostaza - równowaga organizmu).

Ciemne Niebo – człowiek zamyślony, wszystko działa destrukcyjnie, trzyma w iluzji, taki człowiek zaczyna negatywnie postrzegać rzeczywistość. Im mocniejsze, w tym mocniejszą wpada depresję.

Kamil Kuszewski

Uzdrawianie duchowe, które stosuję aby uzdrowić ciało fizyczne, nie likwiduje skutków choroby, tylko jej przyczyny, dzięki czemu organizm człowieka sam może już włączyć zawarty w DNA system samonaprawczy, który negatywne siły energetyczne wyłączyły, przypuszczając atak na jakiś organ w ciele człowieka. Poprzez duchowe pasma mogę działać na odległość.
Kontakt Kamil Kuszewski

Artykuły » Porady, wskazówkiNiedziela 29 maja 2022

pokaż wszystkie artykuły »

strzałka do góry
Zadzwoń
Ładuję stronę ...