Gość

Indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny


» Artykuł z cyklu » Zdrowie na talerzu

Artykuł ma charakter edukacyjny i nie stanowi i nie zastępuje porady medycznej.

Indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny mówi nam sposobie przyswajania węglowodanów. Czy i dlaczego wolny wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku i zmniejszy wyrzut insuliny? Czy mniejsze wahania cukru i insuliny to także sposób na zapobieganie  napadom głodu i senności po posiłku? Czy dieta oparta o produkty z niskim IG i ŁG, bogata w błonnik, nie tylko zapobiega otyłości, lecz także ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów?

Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny (IG) definiowany jest jako stężenie glukozy we krwi po spożyciu żywności testowanej (czyli, pole pod krzywą odpowiedzi glikemicznej mierzonej przez 120 min. po spożyciu 50 g węglowodanów przyswajalnych zawartych w badanym produkcie) i wyrażony w stosunku do stężenia glokowy we krwi po spożyciu żywności referencyjnej (czyli, odpowiedzi glikemicznej na tę samą ilość węglowodanów 50 g pochodzących z produktu referencyjnego, którym jest najczęściej glukoza IG = 100)

Indeks glikemiczny (wzrór)

Co wpływa na IG produktów?

Wartość Indeksu Glikemicznego ściśle zależy od ilości i rodzaju węglowodanów w produkcie. Węglowodany, które łatwo się rozkładają (cukry proste), ulegają szybkiemu wchłanianiu i powodują gwałtowny wzrost glikemii poposiłkowej. Natomiast węglowodany, które trudniej poddają się procesowi hydrolizy, wchłaniają się powoli i stosunkowo łagodnie podwyższają poziom glukozy we krwi.1

Na wartość IG wpływa także: stopień dojrzałości owoców, zastosowana metoda przetwarzania żywności, stopień rozdrobnienia produktu, obecność białka, tłuszczów, kwasów organicznych, pektyny, taniny i kwasu fitynowego, które utrudniają trawienie skrobi (Dudziak, 2013, s. 102). Im dłużej gotujemy produkty zawierające skrobię (makaron, kasze, ziemniaki, marchewkę), tym szybciej są trawione i węglowodany w nich zawarte są szybciej przyswajane. Istotną rolę w obniżaniu IG odgrywa błonnik rozpuszczalny i będące jego częścią beta-glukany.

Węglowodany występujące w pożywieniu człowieka dzieli się na cukry proste i złożone.

Cukry proste

Do cukrów prostych należą: glukoza (cukier gronowy), fruktoza (cukier owocowy) oraz galaktoza (wchodzi w skład dwucukrów, np. laktozy).

Glukoza nazywana jest cukrem gronowym i cukrem trzcinowym; występuje powszechnie w produktach roślinnych, sokach owocowych (najobfitsze źródło to sok winogronowy). Zawartość glukozy w owocach i warzywach zwiększa się w okresie dojrzewania, a zmniejsza podczas długiego okresu przechowywania. Glukoza znajduje się również w ziemniakach i w miodzie, stanowi składnik sacharozy (cukru słodzącego m.in. nasze napoje), skrobi i celulozy. Ważną cechą glukozy jest fermentacja pod wpływem drożdży, wykorzystywana do produkcji win i mocniejszych alkoholi.

W owocach i miodzie występuje także fruktoza, która jest cukrem znacznie słodszym niż inne węglowodany. Sprawia to, że syropy fruktozowe (wytwarzane z syropu kukurydzianego) są obecnie powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym, przy produkcji napojów, deserów itp. Efekt metaboliczny fruktozy różni się znacznie od efektu działania glukozy, co sprawia, że nie nasila produkcji insuliny (hormonu trzustkowego) i leptyny (hormonu sytości wydzielanego głównie przez tkankę tłuszczową). Za to fruktoza zwiększa w wątrobie syntezę triglicerydów, co sprzyja hipertriglicerydemii (zwiększonemu stężeniu triglicerydów w surowicy krwi). Dwucukry, zwane oligosacharydami, zbudowane z dwóch cząsteczek cukrów prostych (sacharoza, laktoza, maltoza).

Sacharoza, nazywana potocznie "cukrem”, to cukier buraczany lub trzcinowy; składa się z cząsteczek fruktozy i glukozy.

Laktoza (cukier mleczny) zbudowana jest z galaktozy oraz glukozy - występuje w większych ilościach w mleku.

Maltoza jest cukrem zbudowanym z dwóch cząsteczek glukozy, występuje w dużych ilościach w słodzie – "cukier słodowy” (w skiełkowanych ziarnach zbóż, zwłaszcza jęczmienia, bogatych w enzymy hydrolizujące skrobię). Służy do produkcji odżywek dla dzieci, preparatów dietetycznych i cukierków, wykorzystywana jest także w piwowarstwie, gorzelnictwie i piekarnictwie.

Cukry złożone

Do cukrów złożonych, czyli wielocukrów (polisacharydów) należą: skrobia (występująca w ziemniakach i produktach zbożowych, w warzywach okopowych i owocach) oraz glikogen (występuje w tkankach zwierzęcych).

Skrobia jest cukrem trudno strawnym, dlatego produkty zawierające ten polisacharyd należy przed spożyciem poddawać obróbce termicznej (gotowaniu, pieczeniu, smażeniu), która powoduje rozkład skrobi na cukry prostsze (dekstryny), rozpuszczalne w wodzie i łatwiejsze do strawienia.

Glikogen występuje głównie w mięśniach i wątrobie zwierząt. W organizmie może być syntetyzowany z cukrów prostych, z kwasów organicznych oraz bezazotowych części aminokwasów, a magazynowany jest w wątrobie, mięśniach, nerkach, mięśniu sercowym, mózgu i płytkach krwi. 

Do wielocukrów zalicza się również błonnik pokarmowy, w skład którego wchodzą: celuloza, lignina, hemicelulozy, pektyny i inne związki. Substancje te nie są trawione w przewodzie pokarmowym człowieka, co sprawia, że nie są przyswajane, a tym samym nie stają się składnikami odżywczymi i energetycznymi. Ich cechą jest to, że drażnią ściany jelita i pobudzają jego ruchy perystaltyczne, co przyspiesza wydalanie mas kałowych (zapobiega zaparciom, uchyłkowatości jelit i stanom zapalnym w jelicie, żylakom odbytu oraz nowotworom jelita grubego). Pożywienie bogate w błonnik pokarmowy ma dużą objętość, działa więc sycąco (zwiększa odczuwanie sytości, np. po zjedzeniu dużych ilości owoców i warzyw czy ciemnego pieczywa). Błonnik pokarmowy zmniejsza stężenie glukozy i cholesterolu w surowicy krwi, dlatego zaleca się spożywanie go w ilości 20–40 g/d, popijając dużą ilością wody – 1,5–2,0 l dziennie (potrzebnej do jego pęcznienia w jelicie). Dużo błonnika pokarmowego zawierają otręby i produkty zbożowe otrzymywane z całego ziarna, nasiona roślin strączkowych, kapusta, sałata, papryka i suszone owoce.

Zawartość węglowodanów w pożywieniu oraz ich rodzaj mają istotny wpływ na stan zdrowia człowieka. W przypadku niedoboru węglowodanów w pożywieniu dochodzi do syntezy glukozy z białek oraz częściowo z tłuszczów, tymczasem człowiek powinien otrzymywać energię przede wszystkim z tłuszczów i węglowodanów, aby uchronić białka przed spalaniem na potrzeby energetyczne. Spożywane białko powinno służyć przede wszystkim odnowie białka tkankowego, a nie potrzebom energetycznym ustroju.

Niekorzystny jest nie tylko niedobór węglowodanów w pożywieniu, ale również ich nadmiar.

IG – klasyfikacja:

  • produkty o niskim IG – poniżej 55
  • produkty o średnim IG – w przedziale 55‑70
  • produkty o wysokim IG – powyżej 70

Indeks glikemiczny określa procentowo szybkość zwiększenia stężenia glukozy we krwi po spożyciu produktów w porównaniu ze zwiększeniem, jakie następuje po spożyciu tej samej ilości węglowodanów w postaci czystej glukozy.

Mniejszy IG świadczy o mniejszym wzroście poposiłkowej glikemii. Tak więc indeks glikemiczny klasyfikuje produkty żywnościowe na podstawie ich wpływu na stężenie glukozy we krwi i czasu pojawienia się zmian.

Produkty o dużym indeksie glikemicznym (np. piwo, ziemniaki pieczone, frytki, chipsy, biała bagietka, marchewka gotowana, popcorn, arbuz, dynia itp.) są szybko trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Dochodzi do gwałtownego zwiększenia glikemii poposiłkowej, gwałtownego wydzielania insuliny, a następnie szybkiego zmniejszenia się stężenia glukozy we krwi, co skutkuje zwiększeniem wydzielania glukagonu i zwiększeniem łaknienia.

Produkty o małym indeksie glikemicznym (np. warzywa zielone, pomidor, marchewka surowa, cukinia, czosnek, świeże morele, makaron sojowy, makaron al dente, chleb żytni pełnoziarnisty itp.) spowalniają wchłanianie glukozy i przez dłuższy czas powodują łagodne zwiększanie glikemii i insulinemii poposiłkowej.

Ładunek glikemiczny

Wprowadzono też pojęcie ładunku glikemicznego (ŁG). Jest to wartość liczbowa, uwzględniająca zarówno jakość, jak i ilość węglowodanów w produkcie. Oblicza się go poprzez pomnożenie IG produktu przez ilość zawartych w nim węglowodanów (g). Wynik należy następnie podzielić przez 100. Im większy jest ŁG produktu, tym większego wzrostu stężenia glukozy we krwi można się spodziewać po jego spożyciu.

Ładunek glikemiczny (wzór)

ŁG – klasyfikacja:

  • produkty o niskim ŁG – poniżej 10 g
  • produkty o średnim ŁG – w przedziale 10-20 g
  • produkty o wysokim ŁG – równe lub powyżej 20 g

Dzienny ładunek glikemiczny – klasyfikacja

  • mały (ŁG < 80 g)
  • średni (ŁG w przedziale: 80‑120 g)
  • duży (ŁG > 120 g)
ProduktIndeks glikemiczny (IG)Rozmiar porcji w [g]Ilość węglo- woda- nów na
1 porcję
Ilość węglo- woda- nów na
1 [g]
Ładunek glikemiczny (ŁG) na 1 porcję(ŁG) na 1 [g] lub
1 [ml]
Nabiał
Jogurt 0% tłuszczu

27

200

24

0.12

7

0.03

Jogurt naturalny

36

200

9

0.05

3

0.02

Lody

61

50

13

0.26

8

0.16

Mleko pełne 3% tłuszczu

27

250

12

0.05

3

0.01

Mleko pełne z otrębami pszennymi (20 g)

27

250

12

0.05

3

0.01

Mleko skondensowane, słodzone

61

50

27

0.54

17

0.33

Mleko sojowe 1.5% tłuszczu

44

250

17

0.07

8

0.03

Mleko sojowe 3% tłuszczu

44

250

17

0.07

8

0.03

Mleko sojowe 3% tłuszczu

36

250

18

0.07

6

0.03

Mleko zsiadłe

32

250

13

0.05

4

0.02

Napój z mleka sojowego

32

250

23

0.09

7

0.03

Pieczywo
Bagietka

95

30

15

0.5

15

0.49

Chleb biały turecki

87

30

17

0.57

15

0.49

Chleb gryczany

47

30

21

0.7

10

0.32

Chleb owsiany otrębowy

47

30

18

0.6

9

0.29

Chleb pszenny

70

30

14

0.47

10

0.32

Gruboziarniste pieczywo jęczmienne (50% ziarna)

46

30

20

0.67

9

0.31

Gruboziarniste pieczywo jęczmienne (70% ziarna)

34

30

20

0.67

7

0.22

Pełnoziarnisty chleb turecki

49

30

16

0.53

8

0.26

Pełnoziarnisty chleb żytni

58

30

14

0.47

8

0.28

Pumpernikiel pełnoziarnisty

46

30

11

0.37

5

0.17

Zboża, produkty śniadaniowe
Gryka

54

150

30

0.2

16

0.11

Jęczmień ziarno

25

150

42

0.28

11

0.07

Kasza manna

55

150

11

0.07

6

0.04

Kukurydza ziarno

69

150

13

0.09

9

0.06

Kuskus

65

150

35

0.23

23

0.15

Otręby owsiane

55

10

5

0.5

3

0.28

Ryż Basmati

58

150

38

0.25

22

0.15

Ryż biały gotowany

64

150

36

0.24

23

0.16

Płatki Chocapic

84

30

25

0.83

21

0.71

Płatki śniadaniowe kukurydziane

81

30

26

0.87

21

0.69

Pszenica ziarno

41

1

34

68

14

0.28

Ryż długoziarnisty gotowany

56

150

41

0.27

23

0.15

Ryż dmuchany

87

30

26

0.87

22

0.75

Ryż naturalny brązowy

55

150

33

0.22

18

0.12

Żyto ziarno

34

1

38

76

13

0.26

Makarony
Makaron rurki

47

180

48

0.27

23

0.13

Makaron ryżowy

40

180

39

0.22

15

0.09

Ravioli z mięsem

39

180

38

0.21

15

0.08

Spaghetti z mąki białej

42

180

47

0.26

20

0.11

Spaghetti z mąki białej gotowane 10-15 min

44

180

48

0.27

21

0.12

Spaghetti z mąki białej gotowane 20 min

61

180

44

0.24

27

0.15

Spaghetti z mąki białej gotowane 5 min

38

180

48

0.27

18

0.10

Spaghetti z mąki pełnowartościowej (razowe)

37

180

42

0.23

16

0.09

Słodycze, przekąski, cukry
Baton Mars

65

60

40

0.67

26

0.43

Baton Twix

44

60

39

0.65

17

0.28

Bezy

67

50

29

0.58

19

0.39

Biszkopty

54

53

28

0.53

15

0.29

Bułeczki drożdżowe

92

25

9

0.36

8

0.33

Chipsy ziemniaczane

54

50

21

0.42

11

0.23

Chrupki kukurydziane

63

50

26

0.52

17

0.33

Ciastka Digestives

59

25

16

0.64

10

0.39

Ciasteczka owsiane

57

25

15

0.6

8

0.33

Ciasteczka ryżowe

78

25

21

0.84

17

0.68

Czekolada biała

44

50

29

0.58

13

0.26

Czekolada mleczna

43

50

28

0.56

12

0.24

Dżem truskawkowy

51

30

20

0.67

10

0.34

Glukoza

99

10

10

1

10

0.99

Fruktoza

19

10

10

1

2

0.19

Laktoza

46

10

10

1

5

0.46

M & M's

33

30

17

0.57

6

0.19

Miód

55

25

18

0.72

10

0.39

Naleśniki

85

79

40

0.51

31

0.39

Nutella

33

20

12

0.6

4

0.19

Orzeszki ziemne

14

50

6

0.12

1

0.02

Paszteciki

59

57

26

0.46

15

0.27

Pączki

69

50

19

0.38

13

0.26

Placek z owocami

76

47

23

0.49

17

0.37

Popcorn

72

20

11

0.55

8

0.39

Precelki

83

30

20

0.67

16

0.54

Rogalik

42

111

58

0.52

24

0.22

Sacharoza (cukier)

68

10

10

1

7

0.68

Skittles

70

50

45

0.9

32

0.63

Tort

87

50

29

0.58

25

0.50

Wafle

76

35

13

0.37

10

0.28

Wafle ryżowe

64

25

16

0.64

11

0.42

Wafle waniliowe

77

25

18

0.72

14

0.55

Napoje
Coca Cola

58

250

26

0.1

15

0.06

Fanta

68

250

34

0.14

23

0.09

Sok ananasowy bez cukru

46

250

34

0.14

16

0.06

Sok grejfrutowy bez cukru

48

250

20

0.08

9

0.04

Sok jabłkowy niesłodzony

40

250

30

0.12

13

0.05

Sok pomarańczowy

52

250

23

0.09

12

0.05

Sok pomidorowy bez cukru

38

250

9

0.04

4

0.01

Sok pomidorowy bez cukru

38

250

9

0.04

4

0.01

Świeży sok z marchwi

43

250

23

0.09

10

0.04

Owoce
Ananasy

59

120

13

0.11

7

0.06

Arbuzy

72

120

6

0.05

4

0.04

Banany

52

120

24

0.2

12

0.10

Daktyle suszone

103

60

40

0.67

42

0.69

Dżem truskawkowy

51

30

20

0.67

10

0.34

Grejpfrut

25

120

11

0.09

3

0.02

Gruszki

38

120

11

0.09

4

0.03

Jabłka

38

120

15

0.13

6

0.05

Jabłka suszone

29

60

34

0.57

10

0.17

Kiwi

53

120

12

0.1

6

0.05

Mango

51

120

17

0.14

8

0.07

Morele

57

120

9

0.08

5

0.04

Morele suszone

31

60

28

0.47

9

0.15

Papaja

59

120

17

0.14

10

0.09

Pomarańcze

42

120

11

0.09

5

0.04

Rodzynki

64

60

44

0.73

28

0.47

Rodzynki sułtańskie

56

60

45

0.75

25

0.42

Śliwki

39

120

12

0.1

5

0.04

Śliwki suszone

29

60

33

0.55

10

0.16

Truskawki

40

120

3

0.03

1

0.01

Winogrona

46

120

18

0.15

8

0.07

Wiśnie

22

120

12

0.1

3

0.02

Warzywa
Bataty

61

150

28

0.19

17

0.11

Buraki czerwone

64

80

7

0.09

5

0.06

Dynia

75

80

4

0.05

3

0.04

Frytki

75

150

29

0.19

22

0.15

Gotowane ziemniaki

50

150

28

0.19

14

0.09

Knedle ziemniaczane

52

150

45

0.3

24

0.16

Marchewka gotowana

47

80

6

0.08

3

0.03

Młode ziemniaki

57

150

21

0.14

12

0.08

Obrane ziemniaki gotowane na parze

65

150

27

0.18

18

0.12

Pasternak

97

80

12

0.15

12

0.15

Pieczone ziemniaki

85

150

30

0.2

26

0.17

Puree ziemniaczane w proszku

85

150

20

0.13

17

0.11

Rzepa

72

150

10

0.07

7

0.05

Słodka kukurydza

54

80

17

0.21

9

0.12

Świeża marchewka

16

80

8

0.1

1

0.02

Tapioka gotowana na parze

70

250

18

0.07

12

0.05

Tapioka gotowana z mlekiem

81

250

18

0.07

14

0.06

Strączkowe
Ciecierzyca gotowana

28

150

30

0.2

8

0.06

Czarna fasola

64

250

27

0.11

17

0.07

Czarna fasola, gotowana 45 min

20

150

25

0.17

5

0.03

Fasola "czarne oczko" gotowana

42

150

30

0.2

13

0.09

Fasola gotowana

29

150

30

0.2

9

0.06

Fasola Mung gotowana pod ciśnieniem

42

150

17

0.11

7

0.05

Fasola Mung kiełkująca

25

150

17

0.11

4

0.03

Fasola Mung moczona, gotowana 20 min

31

150

17

0.11

5

0.04

Fasola nerkowa gotowana

28

150

25

0.17

7

0.05

Fasola nerkowa z puszki

52

150

17

0.11

9

0.06

Fasola Pinto gotowana

39

150

26

0.17

10

0.07

Fasola Pinto z puszki

45

150

22

0.15

10

0.07

Fasola Romano

46

150

18

0.12

8

0.06

Groch gotowany

22

150

9

0.06

2

0.0

Soczewica czerwona gotowana

26

150

18

0.12

5

0.03

Soczewica z puszki

44

250

21

0.08

9

0.04

Soczewica zielona gotowana

30

150

17

0.11

5

0.03

Soja gotowana

18

150

6

0.04

1

0.01

Soja z puszki

14

150

6

0.04

1

0.01

Zielony groszek

48

80

7

0.09

3

0.04

Zielony groszek z puszki

66

250

41

0.16

27

0.11

Kamil Kuszewski

Uzdrawianie duchowe, które stosuję aby uzdrowić ciało fizyczne, nie likwiduje skutków choroby, tylko jej przyczyny, dzięki czemu organizm człowieka sam może już włączyć zawarty w DNA system samonaprawczy, który negatywne siły energetyczne wyłączyły, przypuszczając atak na jakiś organ w ciele człowieka. Poprzez duchowe pasma mogę działać na odległość.
Kontakt Kamil Kuszewski

Artykuły » Zdrowie na talerzuPiątek 25 października 2019

pokaż wszystkie artykuły »

strzałka do góry
Zadzwoń
Ładuję stronę ...